Заходиш на дистровоч і бачиш, як мінімум, сотню дистрибутивів. Це ті, які поміщаються в екран))) Їх насправді ще більше. Але якщо подивитися на них, зрупувати за якимись ознаками, наприклад, за батьківським, то їхня кількість зменшується у десятки разів.
Як вже писав у статті “лінукс для новачків”, батьківських дистрибутивів всього кілька — Деб’ян, Редхет, Арч, Слакс, Дженту. Але формально вони всі на базі одного ядра — gnu/linux, тому можна вважати їх різновидами одного і того самого)
Усі ці дистрибутиви (на базі gnu/linux) мають можливість встановлювати та налаштовувати своє графічне середовище, тобто якщо встановити якесь одне конкретне графічне середовище на дистрибутиви, то візуально вони не будуть відрізнятися, а враховуючи сучасні потужності тазіків, то і за швидкодією теж.
Можна зауважити, що у різних дистрибутивів різні менеджери пакунків, але і тут все рухається до уніфікації, у деяких лінукс-ОСь є можливість встановлювати різні пакункии, а нещодавно було створено і універсальний — флетпак.
Якщо вже чимось і відрізняються Осі, то це графічним середовищем, хоча і тут немає суттєвого різноманіття, чогось такого, що сильно би відрізняло одне від іншого.
Які ж є популярні графічні середовища у лінуксі?
- Найважчий за системними ресурсами це GNOME-3, інтерфейс якого нагадує інтерфейс мобільних операційних систем — іконки в середині екрану, “свапання” вліво-вправо тощо.
- Найкрасивіше графічне середовище це, безумовно, KDE-Plasma; вишукано, стильно, зручно, навіть гламурно!
- Gnome-2 породив не тільки популярне середовище, про яке я вище вже згадував, а також кілька інших, більш легких щодо навантаження на систему і з більш спрощеним інтерфейсом, такі як Cinnamon, Mate, Unity, Budgie.
- Зручне, легке і дуже гнучке в налаштування середовище XFCE. Наприклад, мені дуже подобається можливість зміни робміру меню у цьому середовищі — чи мінімалістично, чи хоч на все вікно розтягни.
- Ще більш легке середовище LXDE. Але, як на мене — дуже вже спартанське і “суворе” щодо дизайну).
- Ще одне ультралегке середовище — Trinity на базі попередньої версії KDE; бачив тільки в 1 дистрибутива.
Мені найбільше подобається XFCE та KDE-Plasma.