Донбас
Московські політтехнологи біло-голубих п’ять років тому придумали просту але тим не менш мудру ідею перемоги на виборах президента — розділити Україну. Почали розігрувати карту українців “першого, другого, третього сорту”, переконали мешканців донбасу (а це найбільша область за кількістю мешканців), що вони вони унікальні, найліпші, чудові і так далі. Це була друга мудра річ (для перемоги біло-голубих).
Але склалося не так, як планувалося. Промисловий урбанізовний (потенційно космополітичний) регіон, російськомовний, який культурно та релігійно майже не відрізняється від інших регіонів Росії, міграційна земля — бо скільки поколінь мешканців донбасу живе на цій землі?
Але ідея вищості одних людей над іншими миттєво пускає коріння і потім людям дуже важко відмовитися від такої солодкої мрії
Галичина
Порівняймо з Галичиною та галичанами. Білі хорвати (горвати), які мешкали тут сторіччями і поступово стали частинкою русинського народу, мають окрему від усієї решти України релігію, мають традиції, які не змогли порушити комуністи, мають історію перемог (та поразок), мають історичних харизматичних провідників, розмовляють українською мовою, етнічно майже стовідсотково монолітні (хто зможе визначити чи то лемко, чи бойко, чи львів’янин чи тернопільчанин? та ніхто).
Чи не дивно, що в деяких творах соцреалістів, коли йшла мова про українців до 39-го року, галичани називалися галичанами, а не “західними українцями” чи “українцями з польських територій” тощо; чи не дивно, що різного роду крикуни з північного сходу з легкістю готові “подарувати” Галичину Польщі, Європі, та кому завгодно — бо, мабуть, відчувають, що галичани є чимось дуже незвичним для такої знайомої їм Малоросії.
Польща
Коли читаєш історію України, то надзвичайно тяжко правильно зрозуміти, хто такі поляки. Складається враження, що це стародавня нація, яка тільки те й робила, що пригноблювала українців, гонорова до неймовірності тощо. Насправді ж це абсолютно не так.
Польща більш-менш монолітною стала … після наполеонівських вієн з черговим перенесенням столиці, цього разу до Варшави — до столичного міста герцогства варшавського. А до того часу існувало кілька досить різних між собою регіонів, найбільш культурно та економічно розвиненим з яких була краківська земля, яка отримала великий поштовх до розвитку кілька сторіч перед тим завдяки … моравській державі (предкам сучасних чехів та словаків)!
Але й досі на землях сучасної Польщі є територіально-національні меншини, наприклад, силезці. А також лужицькі сорби в Німеччині, чорногорці чи боснійці на балканах, та інші інші інші.
Замість висновку. Що заважає галичанам мати свою державу чи принаймні повне самоуправління?